"Ojczyzna albo Smierć!"
Film jest opowieścią o najnowszej historii Kuby. To także próba sportretowania unikalnego miejsca na ziemi, w którym za chwilę może odmienić się wszystko. Głównym bohaterem i narratorem jest Angel, afro-kubańczyk, który studiował w Polsce w latach sześćdziesiątych. W tamtym czasie oba kraje łączyły bliskie więzy współpracy w imię tak zwanego socjalistycznego internacjonalizmu. Nasz bohater barwnie i żywo opowiada, używając języka polskiego z charakterystycznym hiszpańskim akcentem. Angel rzeczowo analizuje wszystkie okresy najnowszej historii, uzupełniając je o istotne fakty.

Przedstawiamy obraz Kuby tuż przed przełomowym momentem, dosłownie za pięć dwunasta... Tego, że nieuchronna śmierć El Commendante odmieni wyspę diametralnie, nie kwestionuje już prawie nikt. Opowieść jest próbą uchwycenia kubańskiej specyfiki, utkanej z wielowymiarowych ludzkich losów i ich endemicznych cech. Dzisiejsza Kuba, przez obserwatorów porównywana jest do żywego skansenu polityczno - ekonomicznego.

Ścieżka muzyczna filmu „Ojczyzna albo śmierć...?” adresowana jest do osób zafascynowanych klimatami rodem z „Buena Vista Social Club”. Mistrzowskie wykonania kubańskich twórców dopełni zróżnicowanie plenerów, dźwięki naturalne oraz autentyczność zarejestrowanych sytuacji.
Film spełnia także rolę kapsuły czasu, do której można będzie nawiązywać, sięgając w następnych latach. Będzie to istotne w okresie zmian i budowania społeczeństwa obywatelskiego na Kubie. Ten odchodzący świat już wkrótce będzie tylko wspomnieniem zapisanym na taśmie filmowej. Zegar historii przybliża nas do dnia wielkich przemian, a jego bicie będzie słyszalne daleko poza Hawaną.